Virtuální realita a psychické funkce

V prezentaci představíme základní informace o užití virtuální reality (VR) v medicíně, především v psychiatrii. Pojmem VR zde rozumíme vytvoření iluze budící zdání skutečnosti za pomoci pokročilých informačních technologií. Nejčastějším typem senzorického rozhraní mezi člověkem a „počítačem generovaným světem“ je užití tzv. „virtuálních brýlí“ (angl. head mounted display = zkratka HMD). V prezentaci seznámíme se dvěma základními psychologickými jevy, které souvisí s prožíváním lidí, kteří se rozhodli vstoupit do virtuální reality. Jedná se o fenomen „presence“ (prožitek přítomnosti ve VR) a fenomen „immersion“ (vnoření se do virtuálního prostředí, tedy souhrn počitků, které osoba ve VR vnímá). Dále jsou v prezentaci rozebrány možné nežádoucí účinky virtuální reality na psychiku člověka, ke kterým řadíme např. cybersickness, což je kinetóza vyvolaná po nasazení HMD. Nakonec představíme příklady praktického použití VR při expoziční terapii fobií, úzkostných poruch, nácviku sociálních dovedností a dalších. Posluchače seznámíme i s příkladem studie základního výzkumu, při které je studována reakce lidského mozku na podněty z VR s předem definovanými parametry.

Klíčová slova: virtuální realita, head mounted display, neurovědy, expoziční terapie, social skills training, funkční okruhy mozku

autor: Jiří Podlipný | pracoviště: Psychiatrická klinika | publikováno: 1.12.2014 | poslední úpravy: 21.5.2015
citace: Podlipný Jiří: Virtuální realita a psychické funkce. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 1.12.2014, poslední aktualizace 21.5.2015 [cit. 2018-12-14] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=420>. ISSN 1804-4409.