Patofyziologie metabolizmu vody a minerálů

Obsah a rozložení vody v jednotlivých kompartmentech lidského organismu, schéma přesunu vody mezi kompartmenty. Typy dehydratace a hyperhydratace a jejich příčiny. Klasifikace a patogenetické mechanismy otoků. Fyziologie a patofyziologie endokrinního řízení metabolismu vody. Metabolismus nejdůležitějších minerálů (sodíku, draslíku, vápníku) a jeho poruchy.

Klíčová slova: Voda v organismu, otok, endokrinní řízení

autor: Jan Cendelín, František Vožeh, Zdeňka Purkartová | publikováno: 1.12.2014 | poslední úpravy: 1.12.2014
citace: Cendelín Jan, František Vožeh, Zdeňka Purkartová: Patofyziologie metabolizmu vody a minerálů. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 1.12.2014, poslední aktualizace 1.12.2014 [cit. 2017-09-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=417>. ISSN 1804-4409.