Přehled topografické anatomie krku s klinickými poznámkami

Cílem předkládané prezentace je poskytnout studentům druhých ročníků všeobecného lékařství i zubního lékařství přehled topografické anatomie, který by jim měl pomoci zejména při opakování nastudované látky. Základní údaje o ohraničení topografických krajin a strukturách v nich obsažených jsou shrnuty do přehledných tabulek a znázorněny na schématických obrázcích. Klinické poznámky mají zdůraznit význam znalosti topografické anatomie v lékařské praxi.

This learning course is intended to give the 2nd year students of both the General Medicine and Dentistry study programmes an overview of the topographical anatomy of the neck and should help them in reviewing the acquired knowledge before the examination. The basic facts as the boundaries and contents of the topographical regions are presented in synoptic tables and depicted in schematic drawings. In order to stress the importance of anatomical knowledge some clinical notes are added.

Klíčová slova: anatomie, topografie krku, venae jugulares, cévy krku, hltan

autor: Pavel Fiala, Jiří Valenta, Antonín Horák | pracoviště: Anatomie | publikováno: 30.9.2014 | poslední úpravy: 1.10.2014
citace: Fiala Pavel, Jiří Valenta, Antonín Horák: Přehled topografické anatomie krku s klinickými poznámkami. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 30.9.2014, poslední aktualizace 1.10.2014 [cit. 2017-07-23] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=400>. ISSN 1804-4409.