Informace o 1. autorovi článku z databáze:
Prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D., MBAUrologická klinika
Lékařská fakulta v Plzni
Dr.E.Beneše 13
Plzeň
Lékařská fakulta v Plzni
telefon: +420 377402745
fax: +420
adresa: Dr.E.Beneše 13
30599 Plzeň

Laparoskopická reimplantace močovodu

Poranění ureteru je téměř výlučně iatrogenního původu. Z urologických operací se jedná zejména o ureteroskopii prováděné nejčastěji pro urolitiázu, méně často pro tumor či z důvodů diagnostických. Častěji úraz způsobí méně zkušený operatér, nebo vzniká při obtížných výkonech a je-li stěna ureteru již poškozena. Močovod může být ve svém průběhu poraněn i při otevřených výkonech v retroperitoneu u gynekologických výkonů a v břišní chirurgii. Z chirurgických výkonů je to nejčastěji při operacích onkochirurgických, kde bývají změněné anatomické poměry. V klinické praxi však většinu tvoří léze po výkonech gynekologických – otevřených i laparoskopických, nejčastěji při hysterektomiích a ovarektomiích.

loga MODIM

Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence

Klíčová slova: Poranění ureteru

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace

Garant

MUDr. Tomáš Urge, Ph.D.
Urologická klinika, LF Plzeň
telefon: 377402711
e-mail: urget(at)fnplzen.cz

Recenzenti

Doc. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D.
Urologická klinika, FN Hradec Králové
telefon: 420495833378
e-mail: milos.brodak(at)fnhk.cz

MUDr. Olga Dolejšová
Urologická klinika, FN Plzeň
telefon: 377402180
e-mail: dolejsovao(at)fnplzen.cz

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Milan Hora, Viktor Eret | publikováno: 2.6.2014 | poslední úpravy: 22.5.2015
citace: Hora Milan, Viktor Eret: Laparoskopická reimplantace močovodu. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 2.6.2014, poslední aktualizace 22.5.2015 [cit. 2018-12-10] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=350>. ISSN 1804-4409.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: