Extrapyramidové poruchy pohybu

Toto sdělení obsahuje stručné a prakticky orientované informace k problematice extrapyramidových poruch. Jedná se o velice komplikovanou oblast onemocnění centrální nervové soustavy s obecně vysokou diferenciálně diagnostickou i léčebnou chybovostí. Cílem proto není vyčerpávající popis dosud známé etiopatogeneze, měnící se taxonomie či příliš podrobná diferenciální diagnostika různých klinických jednotek. Práce přináší zásadní informace k rozpoznání frekventních základních symptomů a především odlišení léčebně ovlivnitelné Parkinsonovy nemoci od parkinsonských syndromů jiné geneze. Pro komplexnější představu jsou připojena praktická videa.

Klíčová slova: Extrapyramidové poruchy

autor: Vojtěch Mach | publikováno: 9.7.2014 | poslední úpravy: 9.7.2014
citace: Mach Vojtěch: Extrapyramidové poruchy pohybu. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 9.7.2014, poslední aktualizace 9.7.2014 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=301>. ISSN 1804-4409.