Poruchy motoriky

Dílo se v úvodu stručně věnuje fyziologii motoriky. Následuje přehled poruch kortikobulbární a kortikospinální (pyramidové) dráhy, zejména s důrazem na popis příznaků periferní a centrální obrny. Kapitola věnovaná nervosvalové ploténce v přehledu zmiňuje nejzávažnější poruchy převodu nervového vzruchu na sval. Téma poruch extrapyramidového systému zahrnuje více chorob, podrobněji Parkinsonovu nemoc. Zvláštní pozornost je věnována mozečku (zánikovému a iritačnímu syndromu). Přehledně je v závěru zpracována problematika mozečkové, spinální a vestibulární ataxie.

pdf Poruchy motoriky Stáhnout - Poruchy motorikyOtevřít v novém okně - Poruchy motoriky 9.3.2018 852.11 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: pyramidové dráhy

autor: Zdeňka Purkartová, Jan Cendelín, František Vožeh | publikováno: 20.1.2014 | poslední úpravy: 9.3.2018
citace: Purkartová Zdeňka, Jan Cendelín, František Vožeh: Poruchy motoriky. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 20.1.2014, poslední aktualizace 9.3.2018 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=287>. ISSN 1804-4409.