Opožděná svalová bolestivost

„Opožděná svalová bolestivost“ („delayed onset of muscle soreness“ – DOMS) je označení bolesti, postihující lokálně některé svalové skupiny s odstupem několika hodin až 1-2 dnů po pohybové zátěži. Nemusí se jednat jen o sportovní výkon. Jedná se o mikrotraumatické postižení svalů, které obvykle po delší dobu vykonávaly tzv. excentrickou činnost. Markerem DOMS bývá zvýšená aktivita intracelulárního enzymu kreatinkinázy (CK) v krevním séru. Dochází k ní v souvislosti se zvýšenou propustností sarkolemy zatěžovaných svalových buněk. V prevenci se uplatňuje metodicky správně vedený trénink s postupným zvyšováním objemu a intenzity zátěže.

Klíčová slova: svalové mikrotrauma, excentrická svalová práce, kretinkináza, sarkolema

autor: Jaroslav Novák | pracoviště: Ústav tělovýchovného lékařství | publikováno: 12.9.2013 | poslední úpravy: 12.9.2013
citace: Novák Jaroslav: Opožděná svalová bolestivost. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 12.9.2013, poslední aktualizace 12.9.2013 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=259>. ISSN 1804-4409.