Informace o 1. autorovi článku z databáze:
MUDr. Monika Bludovská, Ph.D.Ústav farmakologie a toxikologie
Lékařská fakulta v Plzni
Karlovarská 48
Plzeň
Lékařská fakulta v Plzni
telefon: +420 377593240
fax: +420
adresa: Karlovarská 48
30599 Plzeň

Diabetes mellitus 2. typu patří mezi nejčastější metabolická onemocnění a jeho prevalence ve vyspělých zemích neustále roste. Základem léčby pacientů s diabetem 2. typu je (kromě režimových opatření) podávání perorálních antidiabetik a jiných látek s hypoglykemizujícím účinkem, často v kombinaci. Pokud není kompenzace dostatečná, přidává se inzulin. Ve skupině léčiv používaných ke snižování hladiny glukózy se objevilo v poslední době několik nových látek a také nových doporučení pro jejich podávání. Text uvádí základní charakteristiky jednotlivých skupin látek s hypoglykemizujícím účinkem a má pomoci studentům farmakologie lépe se orientovat v této problematice.

Klíčová slova: Biguanidy, Glitazony, Glifloziny

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace

Garant

MUDr. Jitka Švíglerová, Ph.D.
Ústav fyziologie, Lékařská fakulta Plzeň
telefon: 377593346
e-mail: jitka.sviglerova(at)lfp.cuni.cz

Recenzenti

doc. Ing. Jiří Hatina, CSc.
Ústav biologie, Lékařská fakulta v Plzni
telefon: 377593260
e-mail: jiri.hatina(at)lfp.cuni.cz

Doc., MUDr. Jaromír Kotyza, CSc.
Ústav lékařské chemie a biochemie, Lékařská fakulta Plzeň, Univerzita Karlova Praha
telefon: 377593280
e-mail: jaromir.kotyza(at)lfp.cuni.cz

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Monika Bludovská | publikováno: 5.4.2013 | poslední úpravy: 9.4.2015
citace: Bludovská Monika: Perorální antidiabetika a jiné látky s hypoglykemizujícím účinkem používané k terapii diabetu mellitu 2. typu. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 5.4.2013, poslední aktualizace 9.4.2015 [cit. 2019-11-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=232>. ISSN 1804-4409.