Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění centrálního nervového systému (CNS). Postihuje tedy mozek, míchu a zrakový nerv. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy v počátečních stádiích dominuje zánět s poškozením myelinu a axonů, v pozdních stadiích jde převážně o degenerativní postižení s pokračující atrofií nervového systému a rozvojem trvalé invalidity. Pro úbytek zejména motorických funkcí je i v české literatuře často používán termín disabilita.

pdf Roztroušená skleróza Stáhnout - Roztroušená sklerózaOtevřít v novém okně - Roztroušená skleróza 29.3.2013 430.67 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Roztroušená skleróza

autor: Jiří Polívka, Jaroslava Suchá | publikováno: 29.3.2013 | poslední úpravy: 29.3.2013
citace: Polívka Jiří, Jaroslava Suchá: Roztroušená skleróza. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 29.3.2013, poslední aktualizace 29.3.2013 [cit. 2019-08-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=223>. ISSN 1804-4409.