Primární a sekundární bolesti hlavy

Bolest hlavy je jednou z nejčastějších potíží, s kterou přicházejí pacienti k lékaři a představuje tudíž závažnou problematiku. Z hlediska výskytu výrazně převažují benigní primární bolesti hlavy. V diferenciální diagnostice je však třeba stále myslet na sekundární bolesti hlavy, jejichž výskyt stoupá zejména ve vyšším věku. Nesmíme tudíž mezi hojně se vyskytujícími primárními bolestmi hlavy přehlédnout sekundární bolest hlavy, která může představovat pro pacienta závažný a mnohdy i život ohrožující stav. Setká-li se lékař s bolestí hlavy, jeho základní diagnostická rozvaha by tudíž měla směřovat k rozlišení mezi primární a sekundární etiologií.

Klíčová slova: primární bolesti hlavy, sekundární bolesti hlavy

autor: Rudolf Kotas, Jiří Polívka | publikováno: 29.3.2013 | poslední úpravy: 29.3.2013
citace: Kotas Rudolf, Jiří Polívka: Primární a sekundární bolesti hlavy. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 29.3.2013, poslední aktualizace 29.3.2013 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=221>. ISSN 1804-4409.