Informace o 1. autorovi článku z databáze:
Mgr. Jitka OchotnáÚstav imunologie a alergologie
Lékařská fakulta v Plzni
Alej svobody 80
Plzeň
Lékařská fakulta v Plzni
telefon: +420 377103395
fax: +420
adresa: Alej svobody 80
30460 Plzeň

V první kapitole jsou popsány základní funkce a charakteristiky imunitního systému. Imunitní systém se podílí na udržování homeostázy organismu. Druhá kapitola se zabývá bariérovými funkcemi těla a obrannými mechanismy. Ve třetí kapitole jsou popisovány vlastnosti antigenů. Většina antigenů patří do skupiny T-závislých antigenů, které jsou schopny vyvolat protilátkovou odpověď pouze při spolupráci B lymfocytů s TH buňkami. Čtvrtá kapitola charakterizuje receptory nespecifického imunitního systému a adhezivní molekuly. PRR (pattern-recognition receptors) receptory slouží k rozpoznání „nebezpečných struktur“ patogenních mikroorganismů. Významnou skupinu představují Toll-like receptory (TLR).

Klíčová slova: Antigeny, hapteny, superantigeny, epitopy, fagocytóza, neutrofilní leukocyty, interferony

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace

Garant

MUDr. Jitka Švíglerová, Ph.D.
Ústav fyziologie, Lékařská fakulta Plzeň
telefon: 377593346
e-mail: jitka.sviglerova(at)lfp.cuni.cz

Recenzenti

MUDr. Jana Kayserová, Ph.D.
Ústav imunologie, Univerzita Karlova Praha, 2. lékařská fakulta, FN Motol
telefon: 377104347
e-mail: jana.kayserova(at)lfmotol.cuni.cz

Doc., MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.
Ústav klinické imunologie a alergologie, LF MU a FN u svaté Anny, Brno
telefon: 54318 3128
e-mail: vojtech.thon(at)fnusa.cz

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Jitka Ochotná, Martin Liška, Petr Panzner | publikováno: 25.3.2013 | poslední úpravy: 18.3.2015
citace: Ochotná Jitka, Martin Liška, Petr Panzner: Základy alergologie a klinické imunologie pro studenty lékařských fakult - I.část. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 25.3.2013, poslední aktualizace 18.3.2015 [cit. 2018-09-26] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=211>. ISSN 1804-4409.