REGIO NASALIS, DUTINA NOSNÍ A VEDLEJŠÍ NOSNÍ DUTINY

Největší z vedlejších dutin (kapacita až 25ml), má tvar čtyřstěnu (výška cca 35mm, šířka cca 25mm) s hrotem obráceným do processus zygomaticus a bází do dutiny nosní. Jako jediný je patrný u novorozence, roste pomalu, rychleji se zvětšuje po 10.roce věku. Tvarově variabilní. Ve stáří se endostální resorpcí zvětšuje. Stěny jsou tenké a mohou uvnitř obsahovat kostěné hranky (překážka pro operační čištění sinusu). Kostěné dno může být velmi tenké nebo chybět a kořeny zubů (premoláry a moláry) mohou vyčnívat do dutiny sinus maxillaris (při extrakci pak vzniká oroantrální komunikace mezi alveolem vytrženého zubu a sinem).

pdf Regio nasalis Stáhnout - Regio nasalisOtevřít v novém okně - Regio nasalis 15.11.2012 6.42 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Regio nasalis, dutina nosní

autor: Pavel Fiala, Ismail Khadang, Pavla Chacón Gil, Petr Vais, Antonín Horák, Magda Čurilová | publikováno: 15.11.2012 | poslední úpravy: 15.11.2012
citace: Fiala Pavel, Ismail Khadang, Pavla Chacón Gil, Petr Vais, Antonín Horák, Magda Čurilová: REGIO NASALIS, DUTINA NOSNÍ A VEDLEJŠÍ NOSNÍ DUTINY. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 15.11.2012, poslední aktualizace 15.11.2012 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=156>. ISSN 1804-4409.