Rychlé vyhledávání

Anatomie

Topografie hrudníku - přehled struktur a fotografický atlas preparátů

Autor: Pavla Chacón Gil, Ismail Khadang, Michal Petrášek, Pavel Fiala, Petr Vais, Antonín Horák

anotační obrázek

Tématický celek Topografie hrudníku je postaven na přehledných fotografiích vypreparovaných krajin s popisem , jejich vymezením a charakteristikou obsahu krajin a prostorů hrudníku. Téma je určeno především studentům 2. ročníku.         

Klinická anatomie žil dolních končetin

Autor: Jiří Valenta, Pavel Fiala, Antonín Horák

anotační obrázek

Prezentace popisuje anatomii hlubokých, povrchových a spojovacích žil dolních končetin a jejich funkci. Vzhledem ke klinické významnosti celého systému jsou připojeny i základní informace o funkčním vyšetření a o nejběžnějších patologických změnách. Anatomie žil dolních končetin a jejich vztahy jsou znázorněny na přehledných obrázcích.
The presentation deals with the anatomy and function of the deep, superfical and communicating veins of the lower extremity, which are important especially from the clinical point of view. Therefore, the basic information on the functional examination and on the most common pathological changes is also added. The text is accompanied by explanatory drawings.

Krajiny a struktury v oblasti čelistního kloubu

Autor: Pavel Fiala, Jiří Valenta, Antonín Horák

anotační obrázek

Tato prezentace je určena jak pro studenty druhého ročníku všeobecného lékařství, kterým by měla usnadnit základní orientaci v komplikované oblasti obličejové krajiny, tak zejména pro studenty zubního lékařství, kterým poskytuje detailní topografickou anatomii oblasti, která je pro ně důležitá v klinické praxi. Popis topografických krajin je doprovázen schématickými obrázky.
This e-learning course is intended to give the 2nd year students of the General Medicine study programme the orientation in the topography of one of the more difficult regions of the facial part of the head, but especially to provide the students of Dentistry study programme with detailed topographical anatomy of a region important in their clinical practice. The description of the topographical relations is accompanied by schematic drawings.

Atlas řezů míchou

Autor: David Štěpánek, Lada Eberlová

anotační obrázek

Předkládaný elektronický atlas jsme vytvořili jako studijní pomůcku k látce obtížné, na prakticích těžko demonstrovatelné. Jedná se o doplňkový studijní materiál, možnost skrytí popisek umožňuje opakování dříve nastudované látky. Atlas sestává z deseti transverzálních řezů míchou, nabízí tedy i srovnání stavby jednotlivých segmentů. Zachyceny jsou také cévy a obaly. Vertebromedulární orientaci usnadňuje nadpis obrázku i schématický rozcestník.

Atlas řezů mozkem

Autor: David Štěpánek, Pavel Fiala, Petr Vais, Tomáš Junek, Lada Eberlová

anotační obrázek

Atlas Řezy mozkem nabízí přístup k patnácti frontálním, pěti horizontálním a sedmi sagitálním řezům mozkem, které svou posloupností odpovídají asi 0,5 cm řezům ve směru frontookcipitálním, kraniokaudálním a lateromediálním. Každý z řezů je opatřen popisem struktur, v levém horním poli snímku je uvedeno orientační schéma vedení řezu. Atlas byl vytvořen jako studijní pomůcka pro pregraduální studenty lékařství, může být ale užitečnou pomůckou i pro předatestační přípravu zejména radiodiagnostiků.

Nervy a cévy báze lebeční (přehled struktur a atlas preparátů)

Autor: Pavla Chacón Gil, Ismail Khadang, Petr Vais, Antonín Horák, Michal Petrášek

anotační obrázek

Výukový text zahrnující přehled hlavových nervů a cév, které zásobují mozek a mozkové pleny.Sestává se z přehledných tabulí, schémat a souboru fotografií mozku, cév a nervů na spodině lební. Série velmi přehledných snímků ukazuje jámy lební s prostupy cév a nervů, jednotlivé hlavové nervy v řadě pohledů, hlavní tepny zásobující mozek a cévy na povrchu mozku. Soubor snímků s popisy struktur je doplněn přehlednými schématy.

Tříselný kanál

Autor: Lada Pavlíková, a kol.

anotační obrázek

Flashová animace „Tříselný kanál“ nabízí názorné zobrazení vrstvení a struktur tříselného kanálu, a může být proto užitečnou pomůckou nejen pro studium systematické, ale i topografické anatomie nebo chirurgie.                                   

REGIO NASALIS, DUTINA NOSNÍ A VEDLEJŠÍ NOSNÍ DUTINY

Autor: Pavel Fiala, Ismail Khadang, Pavla Chacón Gil, Petr Vais, Antonín Horák, Magda Čurilová

anotační obrázek

Největší z vedlejších dutin (kapacita až 25ml), má tvar čtyřstěnu (výška cca 35mm, šířka cca 25mm) s hrotem obráceným do processus zygomaticus a bází do dutiny nosní. Jako jediný je patrný u novorozence, roste pomalu, rychleji se zvětšuje po 10.roce věku. Tvarově variabilní. Ve stáří se endostální resorpcí zvětšuje. Stěny jsou tenké a mohou uvnitř obsahovat kostěné hranky (překážka pro operační čištění sinusu). Kostěné dno může být velmi tenké nebo chybět a kořeny zubů (premoláry a moláry) mohou vyčnívat do dutiny sinus maxillaris (při extrakci pak vzniká oroantrální komunikace mezi alveolem vytrženého zubu a sinem).

OBTÍŽNÉ KRAJINY HLAVY - REGIO ORBITALIS

Autor: Pavel Fiala, Ismail Khadang, Pavla Chacón Gil, Petr Vais, Antonín Horák, Magda Čurilová

anotační obrázek

Podkladem regio palpebralis jsou víčka (palpebrae), které kryjí vstup do očnice. Mezi nimi je štěrbina( rima palpebrarum) . Na vnitřním koutku očním vytváří spojivka řasu (plica semilunaris) , mediálně od ní je vyvýšenina (caruncula lacrimalis). Podkladem víček jsou tarzální ploténky (tarsus superior et tarsus inferior). Vazivovým uzávěrem vstupu do očnice je septum orbitale společně s oběma tarzálními ploténkami.Vnitřní plochu víček kryje spojivka. Cévy víček přicházejí z a.ophthalmica, a.facialis , a. infraorbitalis. Žilní krev odtéká do vv. ophthalmicae a v. facialis. Mízní cévy odvádějí mízu do mízních uzlin submandibulárních ( mediální část víček) a do povrchových uzlin gl.parotis (z laterální části víček). Na inervaci víček se podílejí n.facialis, n.ophthalmicus a n.maxillaris.

Úvod do pitvy

Autor: Pavel Fiala, Tomáš Ťupa,  Viktor Dlouhý, Jaroslav Babický

anotační obrázek

Film v první části  seznamuje s pitevní technikou, postupy preparace krajiny po vrstvách  v celkovém pohledu i v detailním záběru a je doplněn přehlednými  originálními schématy  struktur na předloktí. Druhá část je věnována demonstraci  anatomických struktur vybraných krajin horní a dolní končetiny.