Rychlé vyhledávání

Histologie, embryologie

Svalová tkáň pro praktická cvičení

Autor: Miroslava Čedíková

anotační obrázek

Výukové dílo si klade za úkol usnadnit studentům práci při praktických cvičeních z obecné histologie v části věnované svalové tkáni. Kromě textu je dílo doplněno o jednoduchá, rukou kreslená schémata umožňující snazší orientaci v probírané látce. Ke každému tématu je uvedeno několik ukázkových histologických mikrofotografií s popisky. Ty mohou pomoci při pohledu do mikroskopu v průběhu praktik. Součástí výukového díla je i prostor pro vlastní aktivitu studenta (prostor pro vlastní schéma, pro poznámky), což podporuje lepší zapojení studenta do výuky a umožňuje zefektivnění spolupráce mezi studentem a vyučujícím.

Zkoušková schémata z histologie

Autor: Miroslava Čedíková, Zuzana Havlíčková

anotační obrázek

Výukové dílo je tvořeno 120 výukovými schématy z obecné a speciální histologie a klade si za cíl usnadnit studentům přípravu ke zkoušce z Histologie a embryologie na Lékařské fakultě v Plzni. Schémata jsou kreslena velice zjednodušenou formou a zpracována rukou, jsou tedy snadno reprodukovatelná. Jsou doplněna o popisky, tak jak jsou vyžadovány v průběhu zkoušky.

Základy mikroskopických technik v histologii a embryologii

Autor: Zbyněk Tonar

anotační obrázek

Ilustrovaný přehled technik a vysvětlení principů optické a elektronové mikroskopie, s nimiž se studenti lékařství setkávají ve studiu biologie, histologie, embryologie a patologie.

                       

Vývoj a morfologie smyslových orgánů - OKO

Autor: Věra Křížková, Lada Eberlová, Lukáš Nedorost

anotační obrázek

Výukový modul vznikl s cílem získání přehledu o zrakovém ústrojí z pohledu anatomie, histologie a embryologie včetně klinických aplikací. Modul nabízí jak přehledové tabulky, tak i originální schémata s využitím původních makro- a mikrofotografií. Přidanou hodnotou jsou naše vlastní flashové aplikace, které bez nutnosti stažení prohlížeče umožňují pohyb ve skenované oblasti s možností samotestování vybraných klíčových částí preparátu. V časové posloupnosti jsou shrnuty nejdůležitější fáze vývoje oka, zahrnut je i přehled malformací s klinickými odkazy.

Vývoj a morfologie smyslových orgánů - čich a chuť

Autor: Věra Křížková, Lada Eberlová, Lukáš Nedorost

anotační obrázek

Výukový materiál se zaměřením na vývoj a morfologii orgánu čichu a receptorů pro chuť. Text je doplněn schématy, která ilustrují morfologii i vývoj. Flashové animace umožňují procházet vybrané preparáty v definovaných zvětšeních i s detaily a popisem, ten je možno skrýt a otestovat si znalosti jednolivých struktur.

Hematopoeza, vybrané metody zkoumání krevních elementů

Autor: Věra Křížková, Jana Jeriová, Monika Holubová

anotační obrázek

Výukový modul obsahuje popisnou část i bohatou obrazovou dokumentaci jak originálních mikrofotografií jednotlivých vývojových stádií krevních elementů jak v periferní krvi, tak v kostní dřeni, dále i jejich vybraných patologických odchylek. Jednotlivá dílčí stádia vývoje krevních elementů jsou znázorněna také v přehledném barevném schématu. Modul doplňují metody zkoumající jednotlivé typy krevních buněk s našimi vlastními schématy a původními fotografiemi. Věříme, že se tak studentům dostane důležitá pomůcka ke studiu jak našeho oboru, tak i pro klinické předměty.

Krev, atlas krevních elementů

Autor: Věra Křížková, Jana Jeriová, Michaela Miklíková

anotační obrázek

Výukový modul obsahuje popisnou část i bohatou obrazovou dokumentaci jak originálních mikrofotografií jednotlivých krevních elementů, tak i jejich vybraných patologických odchylek. Zahrnuty jsou také elektronogramy a schémata vzniklá na jejich podkladě. Přehledně jsou znázorněny v panoptickém barvení i jednotlivé typy krevních buněk. Získané vědomosti je možné využít při prohlížení naší flashové animace a otestovat si tak své znalosti. Doplňkem je přehledný popis krevních skupin a jejich vývoje. Věříme, že se tak studentům dostane důležitá pomůcka nejen pro studium histologie.

Oocyt a jeho vývoj

Autor: Miroslava Čedíková

anotační obrázek

Jak vznikne nový jedinec? To je otázka, která provázela lidstvo již od nepaměti. Hippokrates (460 – 370 let před n. l.) se domníval, že muž i žena přispějí ke vzniku nového jedince stejně - svým semenem, po jejichž smísení v děloze se začne vyvíjet embryo. Naopak Aristoteles (384 – 322 před n. l.) upřednostňoval teorii, že žena je pouze „živnou půdou“ pro mužské semeno. Tyto teorie přetrvávaly až do 17. století, kdy byla dokázána existence samičího oocytu. K jeho objevení přispěli William Harvey, Jan van Horne, Jan Swammerdam, Neils Stensen, Reinier de Graaf, Francesco Redi a Karl Ernst von Baer.

Vývoj a morfologie smyslových orgánů - nervová zakončení

Autor: Věra Křížková

anotační obrázek

Výukový materiál obsahuje přehledné rozdělení aferentních nervových zakončení. Jednotlivé typy opouzdřených i neopouzdřených aferentních nervových zakončení jsou morfologicky charakterizovány. Přidána jsou i schémata s popisem. Modul je doplněn mikrofotografiemi s doprovodnými ilustracemi.
Flashová animace umožňuje procházet vybrané struktury preparátu v definovaných zvětšeních i s detaily.

Histologie jater

Autor: Anna Králíčková

anotační obrázek

Výukový materiál obsahuje popis základní histologické stavby jater a žlučových cest. Text je doplněn přehlednými schématy, mikroskopickými fotografiemi jaterní tkáně a přehledem vybraných onemocnění jater a žlučníku.