Rychlé vyhledávání

Fyziologie a patologická fyziologie

Patofyziologie stresu

Autor: František Vožeh, Jan Cendelín, Zdeňka Purkartová

anotační obrázek

Stres neboli všeobecný adaptační syndrom, jako méně známý název pro i širokou veřejností často užívaný termín, je stav, který k životu patří. A jak poznamenal autor tohoto výrazu Hans Selye, „stres je život a život je stres“. Přestože dnes víme, že stres je fylogenetickým vývojem vypracovaná reakce vyšších organismů život zachraňující (promptně připravující - zejména ve své úvodní - fázi jedince na útok či na útěk; angl. fight or flight), víme také, že může být i významným patogenetickým činitelem (je-li nadměrný či dlouhodobý). Stresu se nelze vyhnout, protože úporná snaha, za každou cenu tak učinit, by sama o sobě byla stresující.

Patofyziologie metabolizmu vody a minerálů

Autor: Jan Cendelín, František Vožeh, Zdeňka Purkartová

anotační obrázek

Obsah a rozložení vody v jednotlivých kompartmentech lidského organismu, schéma přesunu vody mezi kompartmenty. Typy dehydratace a hyperhydratace a jejich příčiny. Klasifikace a patogenetické mechanismy otoků. Fyziologie a patofyziologie endokrinního řízení metabolismu vody. Metabolismus nejdůležitějších minerálů (sodíku, draslíku, vápníku) a jeho poruchy.

Biokybernetika - Základy měření a zpracování biosignálů ve fyziologii

Autor: František Barták

anotační obrázek

Text je věnován základům měření a zpracování naměřených dat. Jako syntéza přírodních věd se medicína opírá o empirická data získaná měřením. Naprostá většina těchto měření je dnes zprostředkována elektronicky a zpracování získaných výsledků je automatizováno. Moderní technologie tak nesmírně přispěly k efektivitě a spolehlivosti měření a jsou velkým přínosem pro instrumentální diagnostiku. Vedlejším efektem je ale jakási „ztráta identity“ měřících zařízení, která se svým vnějším vzhledem navzájem podobají (klávesnice, displej atd.) ačkoli jde často o zařízení zásadně se lišící měřící metodou a typem měřeného signálu (veličiny). Uživateli těchto moderních zařízení tak princip měření často uniká a spoléhá se na data zobrazená na displeji nebo vytištěná tiskárnou. Kritický pohled na získané výsledky, který může vyloučit zásadní metodické chyby způsobené obsluhou nebo chybnou přípravou měření, je nezbytným předpokladem úspěchu. Jedním z motivů vedoucích k volbě tématu tohoto textu je i několikaletá zkušenost z praktické výuky fyziologie s využitím univerzálního elektronického systému Biopac student Lab.

Fyziologie zástavy krvácení

Autor: Magdaléna Chottová Dvořáková

anotační obrázek

Výukový materiál je určen pro studenty 2. ročníku všeobecného lékařství, ale může sloužit jako studijní materiál i v dalším průběhu pregraduálního a postgraduálního vzdělávání. Shrnuje dosud známé informace o procesech probíhajících při zástavě krvácení. Zabývá se strukturou i funkcí buněk, které se v těchto procesech uplatňují.

Patofyziologie dýchání

Autor: František Vožeh

anotační obrázek

Základy etiologie a patogeneze dýchacích poruch z hlediska příčin, mechanismů rozvoje, projevů, kompenzačních možností a komplikací.

                                  
                                                                              

Krevní skupiny

Autor: Magdaléna Chottová Dvořáková

anotační obrázek

Tento výukový materiál je určen především pro studenty druhého ročníku všeobecného lékařství. Text obsahuje shrnutí dosavadních znalostí o erytrocytárních antigenech a jejich klasifikaci. Podrobněji se pak věnuje fyziologii klinicky nejdůležitějších systémů krevních skupin, jejich stanovení a využití v transfuzním lékařství. Úkolem tohoto materiálu je usnadnit studentům přípravu ke zkoušce z fyziologie.

R e f l e x y

Autor: Martina Grundmanová

anotační obrázek

Výukový materiál je určen pro studenty všeobecného a zubního lékařství. Slouží jako průvodce požadovaným neurofyziologickým minimem na téma reflexy pro studium fyziologie 2.ročníku lékařské fakulty v Plzni.

                                 

Fyziologie ledvin II. - Průtok plazmy ledvinami. Glomerulární filtrace

Autor: Jitka Kuncová

anotační obrázek

Materiál je určen pro studenty všeobecného a zubního lékařství 2. ročníku. Tématem kapitoly je přehled faktorů určujících průtok krve ledvinami a glomerulární filtraci. Podrobně je pojednáno o renální clearance a jejím využití při stanovení průtoku plazmy ledvinami a glomerulární filtrace.

Biokybernetika – modelování a simulace

Autor: František Barták

anotační obrázek

Tato část navazuje na úvod do biokybernetiky. Zatímco první díl byl koncipován jako úvod do problematiky, zahrnující stručné opakování matematických základů nezbytných pro pochopení dalšího výkladu a výkladu základních pojmů biokybernetiky, je látka druhého dílu mnohem blíže fyziologii.

Červené krvinky

Autor: Magdaléna Chottová Dvořáková

anotační obrázek

Výukový materiál určený pro studenty druhého ročníku všeobecného lékařství. Popisuje obecné vlastnosti erytrocytů, jejich strukturu, tvorbu i zánik.

Červené krvinky (erytrocyty) jsou nejpočetnější krevní buňky. Pro erytrocyty je typický jejich tvar připomínající bikonkávní disk.