Informace o 1. autorovi článku z databáze:
prof. MUDr. Václav Zeman, CSc.Ústav tělovýchovného lékařství
Lékařská fakulta v Plzni
Lidická 6
Plzeň
Lékařská fakulta v Plzni
telefon: +420 377593200
fax: +420
adresa: Lidická 6
30166 Plzeň

Arteriální hypertenze a pohybová aktivita

Uvedeny zásady pohybové aktivity u arteriální hypertenze. Stať se dále zabývá fyzickou zátěží a antihypertenzní léčbou, tj. jaké ordinovat vhodné léky u sportujících hypertoniků a které jsou naopak nevhodné. Upozorňuje i na to, že na dopingovém seznamu jsou všechna běžně užívaná diuretika a pro některé sporty i beta-blokátory. Dnes se akceptuje, že antihypertenzní léčba nevyřazuje sportovce ze závodní činnosti a i léčení sportovci mohou trénovat a závodit v určitých disciplinách.

Klíčová slova: hypertenzní nemoci

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace

Prezentovaný didaktický materiál je pečlivě zpracován do didakticky hodnotné formy a lze ho tedy doporučit jako kvalitní vzdělávací zdroj pro studenty pregraduálního vzdělávání.

Garant

MUDr. Lukáš Bolek, Ph.D.
OVAVT, Lékařská fakulta Plzeň
telefon: 377593210
e-mail: bolek(at)dante.lfp.cuni.cz

Recenzenti

doc. MUDr. Luboš Hrazdira, CSc
Ortopedická klinika, FN U Svaté Anny
telefon: 724238304
e-mail: lhrazdira(at)volny.cz

prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc
II. Interní klinika, Lékařská fakulta v Plzni
telefon: 377402439
e-mail: rosolova(at)fnplzen.cz

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Václav Zeman | publikováno: 15.9.2010 | poslední úpravy: 19.11.2012
citace: Zeman Václav: Arteriální hypertenze a pohybová aktivita. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 15.9.2010, poslední aktualizace 19.11.2012 [cit. 2018-12-12] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=57>. ISSN 1804-4409.