Informace o 1. autorovi článku z databáze:
RNDr. Alena KučerováÚstav biologie
Lékařská fakulta v Plzni
Karlovarská 48
Plzeň
Lékařská fakulta v Plzni
telefon: +420 377 593 260
fax: +420
adresa: Karlovarská 48
30166 Plzeň

Srpkovitá anémie a malárie

„Minireview“, které se k vám touto cestou dostává, shrnuje příčiny (či možné příčiny) odolnosti heterozygotů v genu pro srpkovitou anémii vůči smrtelné tropické malárii. Vysvětlení tohoto učebnicového příkladu heterozygotní výhody předchází shrnutí základních informací o obou nemocech a o biologii původce malárie - plasmodiu. Materiál rozšíří znalosti budoucích lékařů jak z obecné biologie a genetiky, tak z fyziologie krve.

pdf Srpkovitá anémie a malárie Stáhnout - Srpkovitá anémie a malárieOtevřít v novém okně - Srpkovitá anémie a malárie 9.9.2014 1.24 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: srpkovitá anémie, srpkovitá alela, malárie, balancovaný polymorfismus, heterozygotní výhoda, anémie

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace

Garant

MUDr. Jitka Švíglerová, Ph.D.
Ústav fyziologie, Lékařská fakulta Plzeň
telefon: 377593346
e-mail: jitka.sviglerova(at)lfp.cuni.cz

Recenzenti

Doc., MUDr. Magdalena Chottová-Dvořáková, Ph.D.
Ústav fyziologie, Lékařská fakulta Plzeň, Univerzita Karlova Praha
telefon: 377593343
e-mail: magdalena.dvorakova(at)lfp.cuni.cz

doc., RNDr. Ivan Hrdý, Ph.D.
Katedra parazitologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova Praha
telefon: 221951811
e-mail: ivan.hrdy(at)natur.cuni.cz

Základní úroveň
Pokročilá úroveň
Specializační úroveň
Komplexní úroveň

Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně

Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

autor: Alena Kučerová | pracoviště: Ústav biologie | publikováno: 17.6.2014 | poslední úpravy: 9.9.2014
citace: Kučerová Alena: Srpkovitá anémie a malárie. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 17.6.2014, poslední aktualizace 9.9.2014 [cit. 2018-12-11] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=356>. ISSN 1804-4409.