Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)

RTG v zubním lékařství

RTG v zubním lékařství

Výukový text představuje základní seznámení s problematikou RTG v zubním lékařství. V první části jsou uvedeny základní znalosti o ionizujícím záření včetně stručného výčtu biologických účinků. Následuje vysvětlení principu rentgenky a vzniku RTG záření, jeho hlavních vlastností.


Další část je věnována radiohygienické problematice – ochraně zdraví před ionizujícím zářením, ochraně personálu a pacientů při RTG vyšetření, zejména v zubním lékařství. Následuje stručný popis zobrazovacího procesu – zpracování exponovaného filmu.
V poslední části je popsána praktická úloha spočívající ve zhotovení RTG snímku zubního fantomu. Student provede expozici fantomu na běžný intraorální film, následně jej vyvolá a po usušení vyhodnotí. Provádí tedy tzv. kontrolu provozní stálosti celého diagnostického řetězce.

Přílohy:
Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
pdf rtg v zubnim lekarstvi Stáhnout - rtg v zubnim lekarstviOtevřít v novém okně - rtg v zubnim lekarstvi 26.4.2010 632.72 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: RTG, radiohygiena


Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Jiří Beneš, Lukáš Bolek, Jiří Růžička | publikováno: 27.4.2010 | poslední úpravy: 14.11.2012
citace: Beneš Jiří, Lukáš Bolek, Jiří Růžička: RTG v zubním lékařství. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 27.4.2010, poslední aktualizace 14.11.2012 [cit. 2019-11-12] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=34>. ISSN 1804-4409.
 

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek:

Autor / e-mail: [ přihlášení/ověření uživatele ]
Titulek:
Text:
 
 Přidat štítek:   Štítek odeslán, děkujeme