Radioaktivita

Výukový text „Radioaktivita – modelové úlohy pro prezentaci způsobů ochrany před ionizujícím zářením“ v úvodu stručně charakterizuje způsoby fyzikální ochrany před zářením. Nejdříve je vysvětlen princip scintilačního detektoru, který je použit jako měřící zařízení v experimentech. Jsou uvedeny dvě úlohy vysvětlující ochranu stíněním (Absorpce energie záření beta v hliníku) a vzdáleností (Závislost příkonu flunce na vzdálenosti od zdroje záření). Každá úloha obsahuje teoretický úvod a v druhé části návod k praktickému provedení.Výstupem obou úloh je graf z naměřených hodnot.

pdf radioaktivita Stáhnout - radioaktivitaOtevřít v novém okně - radioaktivita 26.4.2010 283.78 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Radioaktivita, Absorpce energie záření

autor: Jiří Beneš, Lukáš Bolek, Jiří Růžička | publikováno: 27.4.2010 | poslední úpravy: 14.11.2012
citace: Beneš Jiří, Lukáš Bolek, Jiří Růžička: Radioaktivita. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 27.4.2010, poslední aktualizace 14.11.2012 [cit. 2019-07-19] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=33>. ISSN 1804-4409.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: