Nekrotizující sialometaplázie - léze imitující orální malignity

Nekrotizující sialometaplázie je relativně vzácný, benigní, spontánně se hojící patologický proces postihující převážně malé slinné žlázy patra. Etiopatogeneze těchto lézí není dosud zcela jasná, považují se za infarkt slinných žláz. Klinicky a v některých případech i histologicky napodobují určité orální malignity nebo i projevy benigních, ale závažných systémových či lokálních onemocnění. Předkládaná přehledová prezentace je doplněna o 2 kazuistiky.

Klíčová slova: Nekrotizující sialometaplázie

autor: Lukáš Hauer, Daniel Hrušák, Lubor Hostička, Pavel Andrle, Jan Jambura, Petr Pošta | publikováno: 29.1.2014 | poslední úpravy: 31.1.2014
citace: Hauer Lukáš, Daniel Hrušák, Lubor Hostička, Pavel Andrle, Jan Jambura, Petr Pošta: Nekrotizující sialometaplázie - léze imitující orální malignity. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 29.1.2014, poslední aktualizace 31.1.2014 [cit. 2019-09-16] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=293>. ISSN 1804-4409.