„Hitting the wall“ („náraz do zdi“) - riziko náročných vytrvalostních výkonů

Incidence „nárazu do zdi“ u vytrvalců během závodní kariéry se uvádí až 50%. Jedná se o stav vyčerpání glykogenových rezerv a s tím spojeným poklesem hladiny plasmatické glukózy na úroveň hypoglykémie. Jsou uvedeny možnosti prevence tohoto stavu, výrazně limitujícího výkon vytrvalce, doporučení k rychlé obnově glykogenových rezerv po výkonu a postup v situaci, kdy „náraz do zdi“ hrozí.

html Hitting the wall Otevřít - Hitting the wallOtevřít v novém okně - Hitting the wall 21.10.2014 29.12 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: „náraz do zdi“, glyxkogenové trezervy, hypoglykémie, superkompenzace, ultramaratónské výkony

autor: Jaroslav Novák | pracoviště: Ústav tělovýchovného lékařství | publikováno: 25.9.2013 | poslední úpravy: 25.9.2013
citace: Novák Jaroslav: „Hitting the wall“ („náraz do zdi“) - riziko náročných vytrvalostních výkonů. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 25.9.2013, poslední aktualizace 25.9.2013 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=260>. ISSN 1804-4409.