Genetika krevních skupin systému ABO

Materiál „Genetika krevních skupin systému ABO“ vznikl jako doplňkový studijní text k praktickým cvičením z genetiky pro studenty prvních a druhých ročníků. Zjednodušeně charakterizuje jednotlivé krevní skupiny, jejich dědičnost, a také tři základní geny ABO, H (FUT1) a SE (FUT2), které se na vzniku antigenů těchto krevních skupin podílejí, včetně jejich vzájemných vztahů. V pasážích zmiňujících základní alely jednotlivých genů se dále podrobněji zaměřuje se na jednotlivé typy genových mutací (např. substituce, delece…).

pdf Genetika krevních skupin systému ABO Stáhnout - Genetika krevních skupin systému ABOOtevřít v novém okně - Genetika krevních skupin systému ABO 5.9.2013 416.45 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET

Klíčová slova: Krevní skupina, antigen, mutace, alela, Krevní skupina, antigen, mutace, alela

autor: Václava Černá | pracoviště: Ústav biologie | publikováno: 8.4.2013 | poslední úpravy: 5.9.2013
citace: Černá Václava: Genetika krevních skupin systému ABO. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 8.4.2013, poslední aktualizace 5.9.2013 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=240>. ISSN 1804-4409.