Program „Karyotypy“

Program „Karyotypy“ vznikl jako doplňkový studijní materiál k praktickým cvičením z genetiky pro studenty prvních a druhých ročníků. Slouží jako jeden z úkolů řešených během praktických cvičení. Cílem je složit karyotyp člověka z jednotlivých párů chromozómů a následně označit, zda se jedná o karyotyp normální, nebo zda jde o karyotyp odpovídající některému z probíraných syndromů (Turnerův, Klinefelterův, Patauův, Edwardsův nebo Downův).

Vlastní skládání karyotypů probíhá na základě klasifikace, která třídí chromozómy do sedmi základních skupin (A-G) podle jejich velikosti a polohy centromery.
Po spuštění programu se vlevo objeví dvojice chromozómů, které je třeba umístit (tažením myší) na správné místo v karyotypu vpravo. Pokud jsou chromozómy umístěny správně, pole se orámuje zeleně. Chromozómy X a Y jsou přiřazeny k odpovídajícím skupinám (C a G). Po složení celého karyotypu je student vyzván, aby zodpověděl otázku, o jaký karyotyp se jedná. Po dokončení je možno pokračovat a složit další, náhodně vygenerovaný karyotyp.

loga MODIM

pdf Karyotypy - teoretický úvod Stáhnout - Karyotypy - teoretický úvodOtevřít v novém okně - Karyotypy - teoretický úvod 3.7.2013 760.6 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License
Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
html karyotypsw Přejít - karyotypswOtevřít v novém okně - karyotypsw 8.4.2013 uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: Karyotyp, chromozóm, karyotyp, chromozom

autor: Václava Černá, Lucie Hájková | pracoviště: Ústav biologie | publikováno: 4.4.2013 | poslední úpravy: 22.5.2015
citace: Černá Václava, Lucie Hájková: Program „Karyotypy“. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 4.4.2013, poslední aktualizace 22.5.2015 [cit. 2018-06-19] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=228>. ISSN 1804-4409.