Infuzní terapie a výživa

U nemocných v perioperačním období, resuscitační a intenzivní péči se pravidelně setkáváme s poruchou příjmu tekutin a potravy. Změny ve vnitřním prostředí indukované chorobnými procesy mohou dále významně ohrožovat nemocné a zhoršit jejich stav. Infuzní terapie a podávání iontových koncentrátů umožňuje zabránit život ohrožujícím změnám vnitřní homeostázy. V případě nemocných v dlouhodobé péči se nedílnou součástí terapie stává i přísun adekvátního množství potřebných živin ať už enterální nebo parenterální cestou. Zajištění přístupu do cévního řečiště je z těchto důvodů absolutní nutností. V následující kapitole se budeme věnovat problematice zajištění cévního přístupu, možným základním odchylkám ve vnitřním prostředí a terapeutickým postupům infuzní terapie a výživy kriticky nemocných.

pdf Infuzní terapie a výživa Stáhnout - Infuzní terapie a výživaOtevřít v novém okně - Infuzní terapie a výživa 9.5.2013 619 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: infuzní terapie

autor: Jan Beneš | publikováno: 6.5.2013 | poslední úpravy: 9.5.2013
citace: Beneš Jan: Infuzní terapie a výživa. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 6.5.2013, poslední aktualizace 9.5.2013 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=220>. ISSN 1804-4409.