Alzheimerova choroba

Vysvětlení historie a vývoje pojmu Alzheimerova choroba, seznámení s formou sporadickou a familiární. Uvedení současného pohledu na etiologii a patofyziologii nemoci, popis kaskády dějů vedoucích k neurodegeneraci a následně zániku nervových buněk, apoptóze. Popis makroskopických a mikroskopických změn mozkové tkáně. Klinické projevy - forma časná a pozdní, rozdíly, popis úbytku kognitivních funkcí a rozvoje demence. Současné možnosti diagnostiky Alzheimerovy choroby, zobrazovací metody. Stručné seznámení s možnostmi léčby, vyhlídky do blízké budoucnosti, kam směřuje výzkumné úsilí. Možnosti prevence Alzheimerovy demence, podíl jednotlivých typů demencí v současné populaci.

pdf ALZHEIMEROVA CHOROBA Stáhnout - ALZHEIMEROVA CHOROBAOtevřít v novém okně - ALZHEIMEROVA CHOROBA 19.2.2013 902.32 KB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: Alzheimerova choroba, amyloidní prekurzorový protein

autor: Zdeňka Purkartová, Jan Cendelín, František Vožeh | publikováno: 19.2.2013 | poslední úpravy: 6.9.2013
citace: Purkartová Zdeňka, Jan Cendelín, František Vožeh: Alzheimerova choroba. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 19.2.2013, poslední aktualizace 6.9.2013 [cit. 2019-07-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=190>. ISSN 1804-4409.