Echokardiografie v kardiochirurgii

Ultrazvukový signál vzniká v piezoelektrickém krystalu, krystalech, přeměnou elektrických impulzů na mechanické vlnění v pásmu 2 - 10MHz. Sonda slouží jako vysíláč a současně přijímač ultrazvukových signálů. Umožňuje měření vzdáleností, ploch, objemů, rychlostí a určení směrů proudění krve za pomoci a kombinace celé řady echokardiografických metod.

Klíčová slova: Echokardiografie, ultrazvukový signál

autor: Patrik Roučka | publikováno: 7.3.2013 | poslední úpravy: 8.10.2013
citace: Roučka Patrik: Echokardiografie v kardiochirurgii. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 7.3.2013, poslední aktualizace 8.10.2013 [cit. 2019-11-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=188>. ISSN 1804-4409.