Ochrana a podpora zdraví

V roce 1997 vydal Státní zdravotní ústav publikaci Světové zdravotnické organizace „Prevence v primární péči – doporučené postupy WHO.“ Byla to česká varianta doporučených postupů, které byly připraveny v rámci aktivit programu CINDI (Contrywide Integrated Non Communicable Diseases Intervention Programme), jehož jsme byli v rámci české spoluúčasti v programu spolutvůrci. Jak je z názvu patrno, jedná se o program zaměřený na prevenci a podporu zdraví postihující celoplošně všechny země, které do něj byly zapojeny. Byly to země převážně evropské, ale i zámořské a asijské. O to tu ale nejde. Jde o zaměření a strategii programu, která je vyjádřena v názvu publikovaných doporučení – prevence v primární péči. Byla to tehdy jasná a v některých, zejména skandinávských zemích, ověřená strategie zavádění postupů podporujících zdraví prostřednictvím praktických lékařů.
Spoluvydavatelem byla v té době nově založená Nadace CINDI, která vznikla při českém programu CINDI s cílem pomáhat prevenci a podpoře zdraví hledáním finančních zdrojů a metod zdravotní výchovy.

pdf Ochrana a podpora zdravi Stáhnout - Ochrana a podpora zdraviOtevřít v novém okně - Ochrana a podpora zdravi 3.4.2012 2.99 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: ochrana zdraví

autor: Lumír Komárek, a kol. | publikováno: 3.4.2012 | poslední úpravy: 14.11.2012
citace: Komárek Lumír, a kol.: Ochrana a podpora zdraví. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 3.4.2012, poslední aktualizace 14.11.2012 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=132>. ISSN 1804-4409.