Nádory močového měchýře

Karcinom močového měchýře vychází z kmenových buněk urotelu. V naší laboratoři jsme vypracovali dva nové metodické přístupy k identifikaci a charakterizaci těchto kmenových buněk. Stabilní transfekce genu pro zelený fluoreskující protein pod kontrolou doxorubicin-responzivního promotoru umožňuje vizualizovat kmenové buňky na základě konstitutivní exprese efluxnich pump. Společná kultivace s nádorovými fibroblasty zásadně přispívá k udržení kmenového charakteru kokultivovaných nádorových buněk, které se nacházejí v bezprostředním kontaktu s nádorovými fibroblasty.

Bladder cancer originates from urothelial stem cells. In our laboratory, we have established two new methodological approaches towards identification and characterization of these cancer stem cells. Stable transfection of a doxorubicin-responsive green fluorescent protein reporter construct allows for a direct visualization of stem cells given their constitutive expression of efflux pumps. Coculture with carcinoma fibroblasts is crucial for preserving stemness of cocultured cancer cells immediately interacting with carcinoma fibroblasts.

pdf Nádory močového měchýře Stáhnout - Nádory močového měchýřeOtevřít v novém okně - Nádory močového měchýře 14.2.2012 29.77 MB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License

Klíčová slova: Nádory močového měchýře

autor: Jiří Hatina | publikováno: 14.2.2012 | poslední úpravy: 14.11.2012
citace: Hatina Jiří: Nádory močového měchýře. Výukový portál Lékařské fakulty v Plzni [online] 14.2.2012, poslední aktualizace 14.11.2012 [cit. 2019-06-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfp.cuni.cz/clanky.php?aid=128>. ISSN 1804-4409.